nacionalni dan osoba s invaliditetom

Obilježen Nacionalni dan osoba s tjelesnim invaliditetom

12. svibnja po prvi je puta u Hrvatskoj obilježen Nacionalni dan osoba s tjelesnim invaliditetom, s ciljem jačanja svijesti o pravima, mogućnostima i važnosti ravnopravnog uključivanja osoba s tjelesnim invaliditetom u društvo. Odluku o proglašenju 12. svibnja Nacionalnim danom donio je Hrvatski sabor početkom godine na inicijativu Hrvatskog saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom.  .

Središnje obilježavanje održano je u zagrebačkom parku Zrinjevac, gdje su brojne udruge kroz raznovrstan program građanima približile svakodnevne izazove s kojima se susreću osobe s tjelesnim invaliditetom. Posjetitelji su imali priliku sudjelovati u aktivnostima usmjerenima na promicanje pristupačnosti, uključenosti i veće vidljivosti osoba s invaliditetom, uz naglasak na zajedništvo, edukaciju i međusobno povezivanje.

Nacionalni dan obilježen je i kroz sportsko-rekreativno druženje u organizaciji organizaciji Udruge „OSI“ Kutina. u kojemu su sudjelovali i članovi naše udruge uz  osam udruga iz različitih krajeva Hrvatske. Sudionici su se natjecali u šest sportskih disciplina, a programu se pridružila i Udruga Topot Kutina, omogućivši svim zainteresiranima iskustvo jahanja konja.

Obilježavanje Nacionalnog dana osoba s tjelesnim invaliditetom važna je poruka o potrebi stvaranja društva jednakih mogućnosti, bez prepreka i diskriminacije. Ujedno podsjeća koliko su kontinuirani rad, suradnja i podizanje svijesti ključni za unapređenje kvalitete života osoba s invaliditetom i njihovo puno sudjelovanje u svim područjima društvenog života.